SWINDON ARC 2010
FARLOE TITAN

NOTTINGHAM PRODUCE STAKES 2011
GO GO SONIC

MONMORE SUMMER STAYERS 2012
MARK MY WORDS

OUR ACHIEVEMENTS

Paul Sallis is one of the best greyhound trainers in the country and has been competing at the very top of the game since setting out on his own in 2005. Please take a moment to look at what the kennel has achieved over recent years within the sport.

    • Owners Bonus Series Winner – Beril The Peryl
    • Lol Jones Festival Dogs Winner – La Brava
    • Lol Jones Festival Dogs Winner – Skyfall Silver
    • Stadium Bookmakers Maiden Standard Trophy Final – Roseville Billy
    • Coral Champions Stake (Category 1) – Bog Brae
    • Towcester RPGTV Sprint Winner (Category 3) – Sameagainplease
    • Towcester RPGTV Sprint Finalist (Category 3) – Klockwork Kannon
    • Nottingham Stadium Bookmakers Standard Winner – Fred The Shred
    • Swindon Calne Racing Arc Finalist (Category 1) – Embers Fury
    • Betfred 480m Maiden Trophy Final Winner – Klockwork Konk
    • Caffreys Sprint Trophy Winner – Klockwork Khaos
    • Caffreys Puppy Classic Finalist (Category 1) – Fred The Shred
    • Ladbrokes Gold Cup Finalist (Category 1) – Starshineedifice
    • Ladbrokes Gold Cup 416 Finalist (Category 2) – Skyfall Act
    • 69th British Bred Produce Stakes Finalist (Category 1) – Klockwork Khaos
    • Ladbrokes Monmore Spring Festival 480m Finalist (Category 2) – Bog Brae
    • Ladbrokes Monmore Spring Festival 630m Finalist (Category 2) – Cremartin Lark
    • Monmore Champion Trainer
    • Lawrence Jones Memorial Festival 416m Finalist (Category 2) – Klockwork Khaos
    • Lawrence Jones Memorial Festival 416m Finalist (Category 2) – Amys Delight
    • Monmore Champion Trainer
    • Lawrence Jones Memorial Festival 480m Finalist (Category 2) – Bold Three
    • Sheffield Harry Holmes Finalist (Category 1) – Bold Three
    • Swindon Produce Stakes Finalist (Category 1) – Klockwork Kaipo
    • Swindon Produce Stakes Finalist (Category 1) – Klockwork Korker
    • Ladbrokes Monmore Summer Stayers Classic Finalist (Category 1) – Abbeyvale Usher
    • Greyhound Stud Book Trophy Finalist (Category 2) – Klockwork Korker
    • Ladbrokes Monmore Spring Festival 480m Dogs Winner (Category 2) – Bold Three
    • Ladbrokes Monmore Summer Stayers Classic Winner (Category 1) – Mark My Words
    • Ladbrokes Monmore Summer Festival 480m Dogs Finalist – Go Go Sonic
    • Hove Regency Finalist – Capoley Ash
    • Monmore Stud Book Trophy Finalists – Monaghan Jack and Go Go Sonic
    • Greyhound Derby Quarter Finalist – Mark My Words
    • Blue Riband Finalist – Farloe Titan
    • Racing Post Juvenile Runner Up – Go Go Sonic
    • Hove Sussex Puppy Cup Winner – Tullig Joy
    • Hove Brian Clarkson British Bred Winner – Go Go Sonic
    • Nottingham Eclipse Finalist- Mark My Words
    • Nottingham Produce Stakes Winner – Go Go Sonic
    • Nottingham Produce Stakes Runner Up – Mark My Words
    • Betfred Select Stakes Invitee – Mark My Words
    • Swindon Produce Stakes Runner Up – Mark My Words
    • Swindon Track Record Holder (Twice)- Mark My Words
    • Monmore Greyhound Stud Book Trophy Winner – Mark My Words
    • Swindon Arc Finalists – Farloe Titan and Mark My Words
    • Ladbrokes Monmore Spring Festival Bitches Finalists – Questhouse Chaz and Drink Up Delwood
    • Ladbrokes Monmore Spring Festival 416m Runner Up – Rock It Elite
    • Romford Coronation Cup Finalist – Farloe Titan
    • Nottingham Greyhound of the Year – McGahon Toots
    • Ladbrokes Monmore Xmas Festival Dogs Winner – Farloe Titan
    • Nottingham Eclipse Runner Up (Group 1)- McGahon Toots
    • Midland Oaks Runner Up – Klockwork Kyla
    • Midland Oaks Finalists – Klockwork Kyla and Rock It Diva
    • Nottingham Produce Finalists – Rock It Diva and Rock It Ronan
    • Swindon Pride of West Winner – Farloe Titan
    • Swindon Pride of West Finalists – Farloe Titan and Klockwork Kyla
    • Nottingham National Oaks Finalist – Klockwork Kyla
    • Fastest time of year for Romford 575 – Farloe Titan
    • Swindon Produce Stakes Finalist – McGahon Toots
    • Swindon Betfair Arc Winner – Farloe Titan
    • Swindon Betfair Arc Runner Up – Klockwork Kyla
    • Feature wins on Sky and open races around the country.
    • Monkey Sprint Final – Drink Up Zorro
    • Nottingham Provincial Cup – Klockwork Kyla
    • Oxford Pall Mall – Drink Up Zorro
    • Sheffield Owlerton Bookmakers Puppy Standard
    • Sheffield Steel City Cup Finalist – Farloe Titan
    • Belle Vue Betfred Laurels Finalist – Farloe Titan
    • Numerous Feature wins on Sky and open races around the country.
    • Champion Trainer Hall Green
    • Oxfordshire Stakes Winner – Star of Twilight
    • Midland Oaks Winner – Klockwork Kyla
    • Produce Stakes 2008 Winner – Bomber Blue
    • Runner-Up Essex Vase – Bomber Blue
    • Trafalgar Cup Winner – Drink Up Zorro
    • Henlow Winter Derby Winner – Drink Up Zorro
    • Champion Trainer Hall Green
    • Northern Champion Hurdle – Jills Fault (Broke TR)
    • Champion Trainer Hall Green
    • Guineas – Driving Up Rob
    • Golden Sprint – Driving Up Henry
    • Midland Champion Hurdle – Jills Fault
    • Championship Puppy Stayers – Jills Fault
    • Champion Trainer Milton Keynes